Detektory oxidu uhelnatého - buďte v bezpečí vy i vaše rodina


07. 10. 2014
Detektory oxidu uhelnatého - buďte v bezpečí vy i vaše rodina

Únik oxidu uhelnatého je velmi nebezpečný

Nic se neřeší, dokud se to nestane, a nejlépe ještě někomu blízkému. Radši se šetří pár set korun, než být v bezpečí. Na co bych si měl preventivně pořídit detektor oxidu uhelnatého, když se mi nemůže nic stát? Omyl, otrava oxidem uhelnatým může postihnout právě vás, pokud používáte spotřebiče, které spalují kyslík a spaliny přitom odcházejí do komína. A to není všechno, oxid uhelnatý vzniká také při nedokonalém spalování uhlíku nebo zemního plynu. Oxid uhelnatý vzniká zejména pokud je teplota spalování příliš nízká, čas hoření ve spalovací komoře je příliš krátký nebo není k dispozici dostatek kyslíku. CO je také obsažen ve výfukových plynech. Nastartovaný motor v nevětrané garáži nese stejné riziko otravy, jako ostatní způsoby. Scénky s nastartovaným motorem a výkovými plyny znáte jistě z filmů.

Nebezpečí, které nepoznáte a necítíte

Proč je oxid uhelnatý vlastně takovým problémem? Nemůžete ho cítit a poznat, abyste včas zareagovali a ubránili se tak jeho úniku. Oxid uhelnatý je bezbarvýbez chuti a bez zápachu, nemá dokonce ani dráždivé účinky, takže lidské smysly nemají jakoukoliv šanci postřehnout tohoto škodlivého nepřítele! První příznaky - bolest hlavy, únava, závratě a lehká nevolnost, bývají často přehlíženy a při ošetření ani lékař nemusí konstatovat diagnózu správně. Kdo si dnes, když ho bolí hlava, zajde ihned k lékaři? Řekl bych, že téměř nikdo. 

Otrava oxidem uhelnatým

Oxid uhelnatý se do těla dostává dýcháním. Znemožňuje přenos kyslíku z plic do tkání. Vazba oxidu uhelnatého na hemoglobin je přibližně 200x silnější než kyslíku a proto jeho odstranění z krve trvá mnoho hodin až dní. Při vysoké koncentraci CO na sebe následky nenechají dlouho čekat a mohou končit i smrtí. Vše může začínat jemnými bolestmi hlavy a začínající nevolností. Následuje celková slabost a zvracení. Ve poslední fázi otrávená osoba ztrácí zbytky sil, přestává se hýbat a jednat. Selhávají životní funkce a to velmi rychle. Kůže je zvláště zbarvena do červena, což je způsobeno vysokou hladinou karbonylhemoglobinu v krvi. V poslední fázi již bývá pozdě na záchranu otrávené osoby.

Co dělat při otravě oxidu uhelnatým?

Rychle vyvětrejte, otevřete okna a dveře, vypněte plynové spotřebiče a odejděte na čerstvý vzduch pryč z domu či bytu. Vydejte se do nemocnice nebo za svým lékařem a sdělte mu, co se stalo. V případě vážnější situace zavolejte záchranou službu. 

V případě, že jste zachránci, dávejte si pozor na jeden zásadní problém. Je potřeba dbát na zvýšenou opatrnost, aby se sám zachránce nestal obětí. V zamořeném prostoru se můžete velmi rychle intoxikovat. Nedoporučuje se tedy vstupovat znovu do zamořeného prostoru. Přivolejte radši záchranné jednotky hasičského sboru, které si s problémem poradí. 

Vzorová tabulka koncentrace CO

Koncentrace CO Příznaky otravy v závislosti na čase
50 ppm Nejvyšší možná nezávadná koncentrace pro dospělé po dobu expozice max. 8 hodin.
200 ppm Po 2-3 hodinách mírné bolesti hlavy,nevolnost.
400 ppm Velké bolesti hlavy během 1-2 hodin, život ohrožující po 3 hodinách.
800 ppm Závratě, nevolnost a křeče do 45 minut. Bezvědomí do 2 hodin. Smrt během 2-3 hodin..
1,600 ppm Bolesti hlavy, závratě a nevolnost během 20 minut. Smrt během 1 hodiny
3,200 ppm Bolesti hlavy, závratě a nevolnost během 5-10 minut. Smrt během 25-30 minut.
6,400 ppm Bolesti hlavy, závratě a nevolnost během 1-2 minut. Smrt během 10-15 minut.
12,800 ppm Smrt během 1-3 minut.

*ppm = parts per milion (částic na jeden milion), 1% = 10000 ppm

Buďte v bezpečí s detektorem oxidu uhelnatého

Před nebezpečím CO existuje pouze jediná spolehlivá ochrana, detektory oxidu uhelnatého. Cenově se pohybují okolo 500 Kč - 1500 Kč. Pokud vám má právě tato částka zachránit život, tak nevím proč váhat. Detektory oxidu uhelnatého jsou malé zařízení, které vás upozorní na zvýšenou koncentraci CO. Levnější detektory povětšinou neobsahují LCD display, nezobrazují přesné hodnoty koncentrace CO. Správné umístění detektorů bývá téměř vždy zobrazené v přiloženém manuálu. Celkovou instalaci a obsluhu zařízení zvládne každý. Pro uvedení detektoru do provozu není třeba žádných složitých ani speciálních postupů. Prostě přístroj připevníte a zapnete ho. V případě chyby zařízení by měl detektor sám hlásit jeho stav.  

Kde zakoupit detektory oxidu uhelnatého

Detektory CO nabízejí na stránkách detektory-brod.cz. Dozvíte se u nich veškeré potřebné informace. Nabízené detektory pocházejí od společnosti Hütermann Eastern Europe Division a.s. Ta na našem trhu působí již od roku 1996 a produkty této společnosti splňují normy EN 50291:2001.

 


+1
pin it
share

Komentářů k článku: Přečteno: 3355x

komentáře od Disqus